RSS
sobota, 18 sierpnia 2007
Pierwsza wiceprzewodnicząca Izby Reprezentantów na Filipinach
13.VIII.2007 r. Amelita Villarosa, deputowana z Occidental Mindoro, została wybrana na piątą wiceprzewodniczącą Izby Reprezentantów. Jest pierwszą kobietą na takim stanowisku w historii Filipin. Została ona reprezentantką kobiet. Po tegorocznych wyborach parlamentarnych w 237-osobowej Izbie zasiada 56 kobiet. To rekord w historii filipińskiego parlamentaryzmu.
21:04, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Pierwsza pani rabin w konserwatywnej synagodze w Cleveland
Rabinka Rona Shapiro (z lewej) i kantorka Ilana Walpert Konserwatywna Kongregacja Bethaynu w Cleveland w USA po raz pierwszy wybrała na swego naczelnego rabina kobietę, panią Ronę Shapiro. Tym samym synagoga Pepper Pike będzie pierwszą w historii tego miasta, na której czele stoją dwie kobiety: rabin Rona Shapiro i kantor Ilana Wolpert.Wcześniej przez 7 lat pani Shapiro starszą członkinią w „Ma’yan” – Projekcie Żydowskich Kobiet na Manhattanie. Ordynację uzyskała w 1990 r. w konserwatywnym Żydowskim Seminarium Teologicznym. Oprócz tego ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda i przez 10 lat była dyrektorem wykonawczym w Berkeley Hillel. Jej mężem jest David Franklin, konsultant w organizacjach żydowskich. Mają córki.
21:03, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Bachelet chce więcej kobiet w polityce
Prezydent Chile Michele Bachelet 08.VIII.2007 r., na Regionalnej Konferencji Kobiet w Ekwadorze, oświadczyła, że już we wrześniu przedstawi parlamentowi projekt ustawy mający na celu zwiększenie liczby kobiet w polityce na szczeblu narodowym oraz municypalnym. Prawo miałoby określać pewną minimalną liczbę kobiet, która musi znaleźć się na listach wyborczych. Partie, które mianowałyby największą liczbę kobiet w wyborach, mogłyby liczyć na specjalne bonusy ze strony rządu. „Kiedy jedna kobieta samotnie zostaje polityczką, zmienia się tylko ta kobieta. Ale jeśli wiele kobiet zaangażuje się w politykę, wtedy zmienia się polityka.” Powiedziała pani prezydent.
21:00, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Rebecca Kadaga apeluje do rządu Ugandy o ratyfikację protokołu UA o prawach kobiet
09.VIII.2007 r. Rebecca Kadaga, wiceprzewodnicząca parlamentu Ugandy, ponagliła do rząd do wysłania parlamentarzystom ratyfikacji protokołu Unii Afrykańskiej o prawach kobiet. Powiedziała: „Nie widzieliśmy tego protokołu w parlamencie. Rząd także go jeszcze nie ratyfikował. Gdzieś się zagubił i nie wiemy, gdzie jest. Prawa kobiet zostały podeptane z tego powodu, że obecne prawo jest nieodpowiednie.” Protokół ten został przyjęty przez Unię Afrykańską 11.VII.2003 r. Wszedł w życie 25.XI.2005 r., po tym, gdy został ratyfikowany przez 15 państw członkowskich.Najbardziej zdumiewająca w tej sprawie wydaje się wypowiedź pani Sydy Bbumba, minister pracy, równego statusu płci i rozwoju społecznego: „Nic nie wiem o takim protokole. Skłamałabym, gdybym to skomentowała [„to” to są ponaglenia pani Kadaga].
20:58, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Jednak więcej Malijek w parlamencie
Nie potwierdziły się najgorsze prognozy dotyczące liczby parlamentarzystek w Mali.
Nie będzie więcej Kenijek w parlamencie?
14.VIII.2007 r. parlament Kenii odrzucił ustawę gwarantującą kobietom 50 miejsc w legislaturze.
niedziela, 05 sierpnia 2007
Mało polityczek na Jamajce
27 sierpnia 2007 r. odbędą się na Jamajce wybory parlamentarne. Choć od marca 2006 r. premierem tego kraju jest kobieta, Portia Simpson-Miller, to paniom nadal trudno jest zaistnieć na scenie politycznej. Rządząca Ludowa Partia Narodowa  wystawiła tylko 10 kobiet, włączając panią premier, na łączną liczbę 60 kandydatów. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na liście wyborczej opozycyjnej Partii Pracy Jamajki - jest tam aż 53 kandydatów i tylko 7 kandydatek. Na "tamtejszy czas kobiet w polityce" trzeba chyba jeszcze poczekać...
12:52, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Niewiele kandydatek na posłanki w Timorze
Niewiele kobiet startowało w lipcu 2007 r. w wyborach parlamentarnych w Timorze Wschodnim. Narodowy Kongres na rzecz Odbudowy Timoru Wschodniego (CNRT) wystawił na swych listach  najwięcej pań - 25. Numerem 2 na liście Demokratycznej Unii Timoru (UDT) była Sabina da Fonseca. Razem z nią na ich 65-osobowej liście (tyle samo kandydatów było na każdej liście partyjnej) było 16 kobiet. Zaskoczeniem było to, że na liście koalicji ASDT/PSD trzy kobiety znalazły się wśród pierwszych ośmiu miejsc. Numerem 3 była Lucia Lobato, numerem 7 - Maria da Costa, a numerem 8 - Teresa Amaral. Oprócz nich na liście było jeszcze 14 kobiet. Na liście Partii Demokratycznej (PD) było 17 kobiet, numerem 4 na liście była Teresa de Carvalho. Rządzący FRETILIN wystawił na liście 17 kobiet.
12:44, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Rekordowa liczba kobiet w japońskiej Izbie Radców
29 lipca 2007 r. do japońskiej Izby Radców (izby wyższej) zostało wybranych 26 kobiet - najwięcej w historii Japonii. Będą one stanowić 21.5% wszystkich członków Izby. Paradoksem jest to, że po tych wyborach przewodniczącą Izby przestanie być pani Chikage Ogi, pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii Japonii. Jej partia, Nowe Komeito, przegrała wybory. 74-letnia pani Ogi zdecydowała o wycofaniu się z życia politycznego.
12:25, seba2813
Link Dodaj komentarz »
Kolejna kobieta-katolicki ksiądz
29 lipca 2007 r., w Gresham w stanie Oregon w USA, niemiecka biskup Patricia Fresen z Zjednoczonego Kościoła Chrystusowego, wyświęciła na kapłankę katolicką panią Toni Tortorilla. Ksiądz Tortorilla oświadczyła, że swoje powołanie do kapłaństwa usłyszała w wieku 5 lat. Dziś jest ona pierwszą katolicką kapłanką w historii Oregonu. Dziś na całym świecie są 22 kobiety-księża katoliccy i 5 diakonek. W końcu tego lata, w Ameryce Północnej, zostanie wyświęconych jeszcze 9 kobiet-księży i 14 diakonek. Oficjalny Kościół Katolicki nie uznaje tych święceń za ważne.
12:20, seba2813
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2